A nyújtógyakorlatok rendszeres végzése csökkenti a magas vérnyomást
Minden egyéb pozitív hatása mellett azért is érdemes beiktatnunk a rendszeres nyújtást az életünkbe, mivel bizonyítottan a magas vérnyomást is csökkenti. Derül ki a Journal of Physical Activity and Health tudományos szaklapban megjelent legújabb tanulmányból.
Mindenkiben az a kép él, hogy a nyújtás leginkább az izmok nyújtását jelenti. Ám amikor kinyújtjuk az izmainkat, akkor az összes eret kifeszítjük, beleértve valamennyi artériát is, ezáltal csökkentve az artériák merevségét. Vagyis kisebb az ellenállás a véráramlással szemben, ami alacsonyabb vérnyomást tud eredményezni.
Habár van számos eszköz a köztudatban a magas vérnyomás csökkentése érdekében, például redukálni a sófogyasztást, kevesebb alkoholt fogyasztani, csökkenteni a szervezetet érő stressz mértékét és mennyiségét, de mindez néha mégsem bizonyul elegendőnek. Ezért érdemes felvenni a listánkra a nyújtógyakorlatokat is.
Az bizonyított tény, hogy a nyújtás hatékonyan javíthatja az izmok és szövetek véráramlását. A kutatások rámutattak arra is, hogy a gyakorlatok végzése hatékony módja várandós nőknél a vérnyomás csökkentésének. Szintén tanulmányok igazolták, hogy a nyújtás erősíti a kötőszövetet és javítja a rugalmasságot.
A mostani kutatásról
Egy nyolchetes kísérleti időszakban vizsgálták a nyújtási gyakorlatok hatását közepesen magas vérnyomású emberek bevonásával. Az egyik csoport hetente ötször végzett harminc perces nyújtó gyakorlatot, míg a többiek ugyanannyi ideig sétáltak gyors ütemben, hogy megemeljék a pulzusukat.
A kutatócsoport a nyolchetes program előtt és után háromféleképpen mérte a résztvevők vérnyomását: nyugalmi és fekvő helyzetben, valamint egy 24 órán keresztül hordozható vérnyomásmérővel. A résztvevők a vizsgálati időszak alatt nem csökkentették a megszokott fizikai aktivitásukat, hanem a szokásos rutinjukon felül, kiegészítéseként végezték el a nyújtó gyakorlatokat.
A nyolc hét letelte után világosan kirajzolódott, hogy a nyújtás vérnyomáscsökkentő hatása jóval nagyobbnak bizonyult, mint a sétáé.
A nyújtás előnyei közé sorolhatjuk nem csak a véráramlás enyhítését, hanem a lassú, kontrollált légzést is, amit gyakorlás közben végzünk. Így nehéz elkülöníteni egymástól a nyújtás és a légzés hatásait, de mivel a két tényező kéz a kézben jár, így végeredményben nem is szükséges.
Forrás: https://journals.humankinetics.com/view/journals/jpah/18/1/article-p21.xml